حوزه ریاست دانشگاه علوم پزشکی بیرجند
۱۴۰۱ پنج شنبه ۲۰ مرداد
برگزاری ششمین جلسه گروه کاری سلامت، رفاه و توسعه اجتماعی استان
ششمین جلسه گروه کاری سلامت، رفاه و توسعه اجتماعی استان با محوریت برنامه مراقبت بیماری های منتقله از طریق پشه آئدس و بیماری های منتقله از طریق آب و غذا برگزار شد.

ششمین جلسه گروه کاری سلامت، رفاه و توسعه اجتماعی استان با محوریت برنامه مراقبت بیماری های منتقله از طریق پشه آئدس، برنامه مراقبت بیماری های منتقله از طریق آب و غذا به ویژه بیماری های اسهالی و التور و همچنین بررسی میزان اجرای مصوبات جلسات قبل در حیطه کاهش سوءتغذیه و سلامت جوانان با حضور سرپرست معاونت بهداشتی، رئیس دبیرخانه سلامت و امنیت غذایی دانشگاه، نماینده دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری و سایر نمایندگان محترم دستگاههای اجرایی روز سه شنبه 03/03/1401 در محل سالن آموزش و توانمندسازی پژوهشگران برگزار گردید.

در ابتدای این نشست دکتر علی دلخروشان رئیس دبیرخانه سلامت و امنیت غذایی دانشگاه ضمن خیرمقدم مدعوین محترم با اشاره به ضرورت ارائه و بررسی گزارش مصوبات جلسه قبل افزود: با توجه به اهمیت موضوع در شرایط زمانی فعلی، دو موضوع برنامه مراقبت بیماری های منتقله از طریق آب و غذا به ویژه بیماری های التور و اسهالی و برنامه مراقبت بیماری های منتقله از طریق پشه آئدس در دستور کار این جلسه قرار خواهد گرفت تا ضمن استفاده از نظرات کارشناسی عزیزان حاضر در جلسه، همکاری و تعامل دستگاههای اجرایی را در این زمینه داشته باشیم.

وی با اشاره به ارسال دستورالعمل مربوط به این دو موضوع و وظایف تعیین شده برای دستگاههای اجرایی ذیربط خاطرنشان کرد: انتظار ما این است که دستگاههای اجرایی دقت عمل و حساسیت بیشتری روی این قبیل موضوعات داشته باشند و در سال 1401 شاهد گام های موثرتری توسط دستگاههای اجرایی همکار در این زمینه باشیم.

در ادامه دکتر مجید شایسته سرپرست معاونت بهداشتی دانشگاه با اشاره به بیماری وبا به عنوان تهدید برای سلامت عمومی جوامع دنیا افزود: با توجه به شرایط کنونی کشورهای همسایه بخصوص افغانستان و وقوع طغیانهای ناشی از بیماری های منتقله از آب و غذا در این کشور، لزوم پیشگیری و کنترل این بیماری ها با به کارگیری استراتژی چندبخشی و ترکیبی مشتمل بر اجرای نظام مراقبت و جلب همکاری و مشارکت جامعه ضروری به نظر می رسد. 
 

وی با اشاره به در معرض بودن 40 درصد از مردم جهان به بیماری تب دنگ توسط پشه آئدس خاطرنشان کرد: چالش هایی برای برنامه مدیریت پشه آئدس از قبیل تبادلات تجاری و بازرگانی گسترده با کشور های آلوده و امکان ورود ناقل، وجود شرایط مناسب اقلیمی و زیست محیطی برای زیست ناقل در کشور، عدم وجود آب لوله کشی و شرایط نامناسب نگهداری آب در برخی مناطق کشور و... وجود دارد که نیازمند تعامل و همکاری تمامی دستگاههای اجرایی ذیربط می باشد.

سپس فرحدخت قلاسی مود نماینده دفتر اجتماعی و فرهنگی استانداری خاطرنشان کرد: دستگاههای اجرایی باید این برنامه ها را در طول سال اجرایی نمایند و دفتر اجتماعی و فرهنگی استانداری آمادگی مکاتبه و پیگیری مصوبات اجرانشده کارگروه سلامت توسط دستگاههای اجرایی استان را دارد.

در این نشست دکتر نرجس مصطفوی مدیر سلامت خانواده، جمعیت و مدارس معاونت بهداشتی دانشگاه گزارش میزان اجرای مصوبات برنامه های سلامت جوانان توسط دستگاههای اجرایی را بیان نمودند و در ادامه سیده سمیه اصغری رئیس گروه بهبود تغذیه جامعه معاونت بهداشتی دانشگاه به بیان گزارش مصوبات جلسه قبل در خصوص طرح باغ(بسته امنیت غذایی) و حمایت های تغذیه ای گروه های آسیب پذیر استان، پرداختند.

در پایان جلسه نمایندگان محترم دستگاههای اجرایی به بیان نقطه نظرات و پیشنهادات و گزارش اقدامات انجام شده در زمینه برنامه های مدیریت پشه آئدس و بیماری های منتقله از طریق آب و غذا، سوءتغذیه و سلامت جوانان از قبیل طرح مکمل یاری آهن و ویتامین D، توزیع بسته های غذایی برای دانش آموزان کم بضاعت با همکاری خیرین، اجرای طرح کوچ و طرح سواد حرکتی برای دانش آموزان توسط آموزش و پرورش، لزوم ارسال محتوای آموزشی استاندارد در این زمینه برای دستگاههای اجرایی جهت اطلاع رسانی به گروه های هدف، ضرورت ساماندهی مکان های دفن زباله ، استفاده از ظرفیت دهیاری ها و اعضای شورای اسلامی جهت اطلاع رسانی به ساکنین روستاها، شناسایی نقاط پرخطر در این زمینه در استان، اطلاع رسانی از طریق بیلیوردهای شهرداری ها و... پرداختند.

 

در این نشست مقرر شد دستگاههای اجرایی مطابق با مصوبات کارگروه سلامت با رعایت همگرایی و همکاری سایر دستگاههای اجرایی مرتبط، جلسات لازم را در دستور کار خود قرار داده تا موجبات تسهیل و تسریع مصوبات فراهم شده و اقدامات ضروری حوزه سلامت بیش از پیش صورت اجرایی به خود بگیرند.

 
منبع:
حوزه ریاست
تعداد بازدید:
1344
تاریخ:
1401/03/08
Powered by DorsaPortal